Przejdź do głównej zawartości

Lin


Ryby te żyją w płytkiej wodzie w plątaninie roślin. Ich największym wrogiem jest szczupak. Żerowanie linów możemy rozpoznać po cmokaniu przy liściach grążeli, trącaniu łodyg trzcin lub po bąbelkowaniu na spokojnej wodzie. Żerują dość płytko bo od 40 cm do 3 m w gęstwinie roślin. Tam też znajdują schronienie przed drapieżcą. Nie łatwo łowić tą rybę, gdyż bujna roślinność, w której żyje powoduje liczne zaczepy. A to nie ułatwia życia wędkarzom. Zacięty lin od razu szuka ucieczki w zaroślach.

Zasadniczo pod spławik stosuje się zanętę mało spoistą, która po wrzuceniu do wody rozpada się i nęci wsłupie. Nie nęcimy zbyt dużo. Wystarczą 2 lub 3 kulkie wielkości kurzego jajka. Po złowieniu donęcamy jedną lub dwiema kulkami itd. Zanęt na rynku jest bardzo dużo. Lepiej jednak stosować bardziej sprawdzone, markowe zanęty. Możemy do niej dosypać robaki lub ziarna zboż i wzmocnić karmelem. Dobrze jest używać gruntówki z koszykiem, gdyż przynęta rozsypuje się obok haczyka z przynętą.

Łowiąc lina musimy zwrócić uwagę na haczyk. Lepiej stosować haczyk z głębokim kolankiem i krótkim trzonkiem lekko wygiętym, ostry wykonany z mocnej stali. Stosowane haczyki to najczęściej rozmiary od 8 do 12. Zaś żyłka to 0,24 mm lub 0,20 mm. Zaś przypon 0,20 mm lub 0,18 mm. Do łowienia lina nadaje się standardowy zestaw z dobrze wyregulowanym kołowrotkiem.

Ryby te żerują z regułu trzy razy w ciągu dnia i jeden raz w nocy. Zaczynają wczesnym rankiem ok 4.00 do 7.00, potem w południe i późnym popołudniem. W nocy żerują najczęściej ok godziny 21.00-23.00. Może być jednak tak, że coś zakłuci ten rytm np łudki, kąpielisko, turyści itp.

Lin jest bardzo silną rybą z charakterem i bardzo długo rośnie. Ponad kilogramowa ryba może przyspożyć spore emocje wędkarzowi. Zjada wszystko co mu zasmakuje...

Komentarze

  1. Ciekawy artykuł! :)
    A możesz mi polecić jakiś sprzęt wedkarski! Swoją przygodę z łowienie dopiero rozpocynam, dlatego też trudno jest mi ogarnąć się w tych wszystkich markach :) Czy możesz mi polecić firmę Jaxon? Mają wg mnie ickeawe oferty - ale pytanie czy ta oferta jest na pewno dobra?!
    http://www.e-rybka.pl/pl/3_jaxon

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moim zdaniem firma do łowieni rekreacyjnego nie jest ważna, kiedy kupuje wędki/kołowrotki to zwracam uwagę na wagę, ilość przelotek, długość, kiedy kupuje kołowrotki zwracam uwagę na ilość łożysk, pojemność szpuli, aluminiową szpule. Polecam wybrać się do hurtowni/dużego sklepu wędkarskiego gdzie mają tanie lekkie wędki firm mało znanych

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
  2. Zanim kupicie sprzęt warto poczytać opinie. Przykład testów i opinii o sprzęcie Testy wędkarskie Na pewno nie zaszkodzi a może pomóc w wyborze.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawy blog, wszystko bardzo dobrze opisujesz.
    Polecam sklep z koszulkami wędkarskimi jest tam sporo produktów również z linami.
    https://koszulki-wedkarskie.pl/koszulki-k20662

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Okoń

Okoń występuje prawie we wszystkich wodach słodkowodnych w Polsce. Miejsca, w których rzadko lub nie występują to górskie rzeki. Żywi sie głównie drobnymi organizmami żywymi: małymi rybkami, larwami, wodnymi mięczakami, ochotkami, ośliczkami... Ma skłonność do kanibalizmu. Możemy go łowić metodą spławikową oraz spinningową. Ta druga umożliwia nam wykorzystanie różnego rodzaju wabików gumowych, woblerów, cykad błyskotek obrotowych i wahadłowych. Na różnych łowiskach ryby inaczej reagują na określone kolory i kształty. Dlatego warto mieć przy sobie kilka rodzai wabików. W porze letniej ryba bardziej reaguje na kolor czerwony, motor oil, niebieski brokat, zaś w porze jesiennej żółty, seledynowy, pomarańczowy. Błyskotki obrotowe w kolorze srebrnym z dodatkiem w kolorze czerwonym. Przynęty nie powinny mieć więcej niż 10 cm długości. Okonia możemy znaleźć w przybrzeżnych okolicach oraz głębszych dołkach, stokach podwodnych górek, przy uskokach dna, w rzecznych odnogach, przy powalonych w wod...

Pierwsze próby w tym roku

W zimne popołudnie wybraliśmy się na próbę z bacikiem. Było zimno i długo nic nie brało. Były jakieś małe skubnięcia, ale bez skutku. Na haczyku wylądował czerwony robak, ciasto anyżowe, truskawkowe i chleb. Na sam koniec trafiła się mała japanka, złowiona na ciasto anyżowe. Cała zasiadka trwała ok godziny, a zabawa była świetna :)

Sposób na szczupaka

Najlepsza pora połowu szczupaka jest w maju, kiedy temperatura powietrza utrzymuje się przez ponad 10 dni na poziomie powyżej + 12o i + 13o C. Wcześniej nie można łowić szczupaka, gdyż okres ochronny obowiązuje do 30 kwietnia. W zalewach, jeziorach, odnogach rzek i stawach szczupaka możemy spodziewać się na głębokości 1,5 – 2 m. Łowić można z brzegu, z mostka lub łodzi. Najszybciej tą rybę możemy złowić w miejscach z roślinnością wodną w dzień ciepły i zarazem pochmurny, ale nie deszczowy. Szczupak może przebywać w leżących w wodzie konarach drzew, przybrzeżnych szuwarach. Łatwo te miejsca zlokalizować bo jeśli szczupak jest w danym miejscu to z wody wyskakują drobne rybki, które przed nim uciekają. Powodzenie połowu zależy również od zachowania wędkarza, chodzi tu głównie o zachowanie absolutnej ciszy i spokoju oraz skupienia, gdyż nawet cień wędkarza na wodzie może wystraszyć naszą zdobycz. Ale o tym wie każdy wędkarz. Według wędkarzy najmniejsze prawdopodobieństwo złowienia t...