Okoń występuje prawie we wszystkich wodach słodkowodnych w Polsce. Miejsca, w których rzadko lub nie występują to górskie rzeki. Żywi sie głównie drobnymi organizmami żywymi: małymi rybkami, larwami, wodnymi mięczakami, ochotkami, ośliczkami... Ma skłonność do kanibalizmu. Możemy go łowić metodą spławikową oraz spinningową. Ta druga umożliwia nam wykorzystanie różnego rodzaju wabików gumowych, woblerów, cykad błyskotek obrotowych i wahadłowych. Na różnych łowiskach ryby inaczej reagują na określone kolory i kształty. Dlatego warto mieć przy sobie kilka rodzai wabików. W porze letniej ryba bardziej reaguje na kolor czerwony, motor oil, niebieski brokat, zaś w porze jesiennej żółty, seledynowy, pomarańczowy. Błyskotki obrotowe w kolorze srebrnym z dodatkiem w kolorze czerwonym. Przynęty nie powinny mieć więcej niż 10 cm długości. Okonia możemy znaleźć w przybrzeżnych okolicach oraz głębszych dołkach, stokach podwodnych górek, przy uskokach dna, w rzecznych odnogach, przy powalonych w wodzie drzewach, które stanowią schronienie dla tych drapieżników. Wybierając się na nieznaną nam miejscówkę warto rozeznać się wśród miejscowych wędkarzy co ułatwi nam znalezienie dobrego miejsca lub też możemy skorzystać z echosondy. Najprościej zlokalizować dobre łowisko obserwując wodę. Łowisko może nam wskazać wodne ptactwo lub drobnica uciekająca przed "goniącym" drapieżcą. Do połowu okonia najlepiej użyć lekkiego wędziska z czułą szczytówką, mały, dobrze wyregulowany kołowrotek, żyłka ciemnoszara w przedziale 0,14-0,18 (plecianka może zmniejszyć zainteresowanie okoni). Błyskotki obrotowe jak i wahadłowe najlepiej prowadzić powoli i blisko dna. Gumki prowadzimy powoli po dnie, aby unoszący sie w wodzie obłoczek zwabił okonka. Łowiąc woblerem podszarpujemy od czasu do czasu wolno zwijając zestaw. Pamiętajmy o szczypcach lub pęsecie, gdyż ryba często połyka przynętę bardzo głęboko.
Więcej dowiesz się tutaj
Więcej dowiesz się tutaj
Występuję wszędzie ale w przeciwieństwie do szczupaka jakoś nie złowiłem nigdy na prawdę dużego. Zgodzę się z leciutkim kijem i szybka szczytówka, osobiście polecam Robinsona taki nowy kijek chyba diplomat pike spin, świetna cena za ta jakość
OdpowiedzUsuńTeraz pytanie jaki sprzęt wędkarski będzie najlepszy do tego typu okonia. Czy z tego bloga informacje są prawidłowe?
UsuńSzczupak z sumie najbardziej powszechny jest. Ostatnio ładnego bolenia trafiłem ale faktycznie okonie dość rzadko chyba ze względu na to, że też w ich przypadku bardzo liczy się miejsce łowienia. Myśle powoli o zmianie kijka na jesieni to zobacze przy okazji tego robinsona.
OdpowiedzUsuń