Przejdź do głównej zawartości

Okoń

Okoń występuje prawie we wszystkich wodach słodkowodnych w Polsce. Miejsca, w których rzadko lub nie występują to górskie rzeki. Żywi sie głównie drobnymi organizmami żywymi: małymi rybkami, larwami, wodnymi mięczakami, ochotkami, ośliczkami... Ma skłonność do kanibalizmu. Możemy go łowić metodą spławikową oraz spinningową. Ta druga umożliwia nam wykorzystanie różnego rodzaju wabików gumowych, woblerów, cykad błyskotek obrotowych i wahadłowych. Na różnych łowiskach ryby inaczej reagują na określone kolory i kształty. Dlatego warto mieć przy sobie kilka rodzai wabików. W porze letniej ryba bardziej reaguje na kolor czerwony, motor oil, niebieski brokat, zaś w porze jesiennej żółty, seledynowy, pomarańczowy. Błyskotki obrotowe w kolorze srebrnym z dodatkiem w kolorze czerwonym. Przynęty nie powinny mieć więcej niż 10 cm długości. Okonia możemy znaleźć w przybrzeżnych okolicach oraz głębszych dołkach, stokach podwodnych górek, przy uskokach dna, w rzecznych odnogach, przy powalonych w wodzie drzewach, które stanowią schronienie dla tych drapieżników. Wybierając się na nieznaną nam miejscówkę warto rozeznać się wśród miejscowych wędkarzy co ułatwi nam znalezienie dobrego miejsca lub też możemy skorzystać z echosondy. Najprościej zlokalizować dobre łowisko obserwując wodę. Łowisko może nam wskazać wodne ptactwo lub drobnica uciekająca przed "goniącym" drapieżcą. Do połowu okonia najlepiej użyć lekkiego wędziska z czułą szczytówką, mały, dobrze wyregulowany kołowrotek, żyłka ciemnoszara w przedziale 0,14-0,18 (plecianka może zmniejszyć zainteresowanie okoni). Błyskotki obrotowe jak i wahadłowe najlepiej prowadzić powoli i blisko dna. Gumki prowadzimy powoli po dnie, aby unoszący sie w wodzie obłoczek zwabił okonka. Łowiąc woblerem podszarpujemy od czasu do czasu wolno zwijając zestaw. Pamiętajmy o szczypcach lub pęsecie, gdyż ryba często połyka przynętę bardzo głęboko.
Więcej dowiesz się tutaj

Komentarze

  1. Występuję wszędzie ale w przeciwieństwie do szczupaka jakoś nie złowiłem nigdy na prawdę dużego. Zgodzę się z leciutkim kijem i szybka szczytówka, osobiście polecam Robinsona taki nowy kijek chyba diplomat pike spin, świetna cena za ta jakość

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Teraz pytanie jaki sprzęt wędkarski będzie najlepszy do tego typu okonia. Czy z tego bloga informacje są prawidłowe?

      Usuń
  2. Szczupak z sumie najbardziej powszechny jest. Ostatnio ładnego bolenia trafiłem ale faktycznie okonie dość rzadko chyba ze względu na to, że też w ich przypadku bardzo liczy się miejsce łowienia. Myśle powoli o zmianie kijka na jesieni to zobacze przy okazji tego robinsona.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Pierwsze próby w tym roku

W zimne popołudnie wybraliśmy się na próbę z bacikiem. Było zimno i długo nic nie brało. Były jakieś małe skubnięcia, ale bez skutku. Na haczyku wylądował czerwony robak, ciasto anyżowe, truskawkowe i chleb. Na sam koniec trafiła się mała japanka, złowiona na ciasto anyżowe. Cała zasiadka trwała ok godziny, a zabawa była świetna :)

Sposób na szczupaka

Najlepsza pora połowu szczupaka jest w maju, kiedy temperatura powietrza utrzymuje się przez ponad 10 dni na poziomie powyżej + 12o i + 13o C. Wcześniej nie można łowić szczupaka, gdyż okres ochronny obowiązuje do 30 kwietnia. W zalewach, jeziorach, odnogach rzek i stawach szczupaka możemy spodziewać się na głębokości 1,5 – 2 m. Łowić można z brzegu, z mostka lub łodzi. Najszybciej tą rybę możemy złowić w miejscach z roślinnością wodną w dzień ciepły i zarazem pochmurny, ale nie deszczowy. Szczupak może przebywać w leżących w wodzie konarach drzew, przybrzeżnych szuwarach. Łatwo te miejsca zlokalizować bo jeśli szczupak jest w danym miejscu to z wody wyskakują drobne rybki, które przed nim uciekają. Powodzenie połowu zależy również od zachowania wędkarza, chodzi tu głównie o zachowanie absolutnej ciszy i spokoju oraz skupienia, gdyż nawet cień wędkarza na wodzie może wystraszyć naszą zdobycz. Ale o tym wie każdy wędkarz. Według wędkarzy najmniejsze prawdopodobieństwo złowienia t...