Miejsca przebywania okoni zimą zalezą od wielu czynników, między innymi od głębokości łowiska, ukształtowania dna, przejrzystości wody. Okonie nie przepadają za monotonią i należy zmieniać co jakiś czas sposób prowadzenia przynęty. Zazwyczaj ryby te żerują stadnie i często zmieniają swoje położenie w poszukiwaniu drobnicy.
Przed wschodem słońca okonie najczęściej można spotakać na płyciznach i podwodnych górkach. Natomiast po wschdzie słońca szukać ich należy w głębinach akwenu. Gdy na lodzie nie ma śniegu, a dzień jest słoneczny, okonie przebywają nawet 15 metrów pod wodą w miejscach gdzie występują głazy i górki.
Przynęta
Pytanie na co najlepiej łowić okonie? Oczywiście na blaszkę, ponieważ ona najlepiej nadaje się do takiego wędkowania. Jest niezawodna. Szybko opada na dno i jest wiele różnych rodzai, które można testować. Najlepsze błystki są od 2 do 5 cm z haczykiem luźnym bądź wtopionym.
Sprzęt
Jeśli chodzi o sprzęt to wybieramy sztywny kij długości do 80 cm wyposażony w równoległy lub poprzeczny kiwak, który wspaniale sygnalizuje delikatne brania. Do kija dołączamy kołowrotek o średniej wielkości i zakładamy żyłkę o średnicy 0,16 mm. Blaszkę mocujemy na cienkiej plecionce stalowej zakończonej agrafką. Z takim sprzętem wybieramy sie na lud.
Technika łowienia
Najlepiej sprawdzona metoda polega na ustwieniu przynęty parę cm nad dnem, po czym energicznie podrywamy i opuszczamy kij. Najczęściej branie występuje gdy podrywamy przynętę.
Komentarze
Prześlij komentarz